Akcja społeczno-edukacyjna Żonkile – 76 rocznica wybuchu powstania w getcie warszawskim

W tym roku uczniowie naszej szkoły wzięli udział w akcji Żonkile. Obejrzeli film „Nie było żadnej nadziei”, przygotowali albumy, prezentacje i prace o Marku Edelmanie i powstaniu oraz zapoznali się z wystawą o getcie warszawskim.

19 kwietnia przypada rocznica wybuchu powstania w getcie warszawskim – największego zbrojnego zrywu Żydów podczas II wojny światowej. Tego dnia Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN organizuje corocznie akcję społeczno-edukacyjną Żonkile.

Ostatni przywódca Żydowskiej Organizacji Bojowej, Marek Edelman, który przeżył powstanie w getcie i likwidację getta warszawskiego w 1943 roku, w rocznicę powstania przychodził pod Pomnik Bohaterów Getta, by oddać hołd poległym towarzyszom z żółtymi kwiatami.

Gdy 19 kwietnia 1943 roku niemieckie oddziały liczące 2 tysiące ludzi wspierane przez czołgi i wozy pancerne weszły do getta, do walki z nimi stanęło kilkuset członków ŻOB oraz ponad 150 bojowców ŻZW. Zaledwie kilkudziesięciu powstańcom udało się wydostać kanałami i podziemnymi tunelami z płonącego getta. Walki pojedynczych grup powstańczych trwały aż do 16 maja 1943 roku.

16 maja 1943 roku wieczorem na znak zwycięstwa Niemcy wysadzili w powietrze Wielką Synagogę. Po powstaniu Niemcy zrównali teren getta z ziemią.