Nauczyciel bibliotekarz, opiekun Szkolnego Koła PCK.
Nauczyciel bibliotekarz, opiekun Szkolnego Koła PCK.
Nauczyciel języka polskiego i języka rosyjskiego, pracuje również w bibliotece szkolnej. Opiekuje się Szkolnym Kołem Wolontariusza. Praca z młodzieżą sprawia jej dużo radości i satysfakcji.
Historia biblioteki wiąże się ściśle z historią naszej szkoły. Księgozbiór powstał z połączenia księgozbiorów: Zespołu Szkół Włókienniczych Ministerstwa Przemysłu Lekkiego oraz Zespołu Szkół Mechaniczno – Rolniczych. Funkcję bibliotekarza objęła p. Barbara Francik.
Organizowano kiermasze książek z okazji Dni Oświaty Książki i Prasy, uczniowie włączali się również w prace biblioteczne takie jak okładanie i drobne naprawy książek, pomagali w przygotowaniu okolicznościowych imprez szkolnych.
Uczniowie z aktywu bibliotecznego przygotowali wiele wieczorów poetycko - muzycznych, konkursów oraz wystaw książek i okolicznościowych imprez szkolnych takich jak Dzień Edukacji Narodowej, Dzień Kobiet czy Święto Niepodległości. Od września 1989 r. pracę w bibliotece rozpoczęła p. Anna Gacek.
Księgozbiór biblioteki był systematycznie rozbudowywany i modyfikowany. W sierpniu 2002 r. zakupiono komputer i zainstalowano program MOL 2000+. W 2003 r. do osady biblioteki dołączyła p. Jolanta Cudanowska. Organizowano wieczory poświęcone twórczości Jana Kochanowskiego, Kamila Cypriana Norwida, Adama Mickiewicza, Zygmunta Krasińskiego, Adama Asnyka i innych. Od września 2005 r. prace w bibliotece rozpoczęła p. Aldona Drabek – Cebula.
W 2002 r. powstało Szkolne Centrum Informacji o Unii Europejskiej. Nawiązano współpracę z konsulatami i ambasadami, z których otrzymałyśmy wiele ciekawych materiałów (książki, prospekty, foldery itp.). Zgromadzono również wiele wycinków prasowych, pocztówek i gadżetów, tworząc w ten sposób teczki tematyczne każdego państwa.
Jednym z ważnych elementów pracy biblioteki jest szeroko pojęta edukacja regionalna. Temu celowi służy opracowany przez nauczycieli dział „Regionalia”, w którym znalazły się m. in. monografie, przewodniki turystyczne, mapy, foldery reklamowe, albumy, książki historyczne i biograficzne, poezja, plany miast, pocztówki itp. Staramy się poszerzyć wiedzę o mieście i regionie, w który mieszkamy. Kompletujemy różnorodne regionalna z myślą o wystawach tematycznych i okolicznościowych. Prowadzimy również uzupełnianą na bieżąco kartotekę regionalną oraz teczki wycinków prasowych. W roku szkolnym 2005/2006 realizowaliśmy projekt „Spacerkiem po regionie”, nawiązałyśmy współpracę z muzeami i innymi instytucjami kulturalnymi działającymi na terenie województwa śląskiego, z których otrzymałyśmy liczne przewodniki, foldery, pocztówki i materiały promocyjne.
Od 2006 roku w bibliotece organizowany jest w październiku Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych. Biblioteka czynnie uczestniczy w Dniu Otwartych Drzwi, organizuje konkursy, wystawy i imprezy czytelnicze dla gimnazjalistów.
We wrześniu 2008 r. zostało zmodernizowane Szkolne Centrum Multimedialne i Informacyjne, które liczy obecni 16 stanowisk komputerowych z dostępem do Internetu.
Biblioteka oferuje czytelnikom bogaty księgozbiór z różnych dziedzin życia, audycje i ekranizacje lektur na płytach CD, kasetach video, teczki tematyczne oraz bezpłatne korzystanie z Internetu. Użytkownikami naszej biblioteki są uczniowie, nauczyciele, pracownicy i absolwenci szkoły. Podstawowym celem pracy pedagogicznej w bibliotece jest rozwijanie kultury czytelniczej uczniów poprzez:
Powyższe cele realizujemy na zajęciach z edukacji czytelniczo – medialnej.
kalendarium uroczystości i rocznic
edukacja regionalna
edukacja europejska
dla maturzystów (http://wolnelektury.pl/; http://www.maturzysty.info/; http://zdasz.to/ )
ZABRANIA SIĘ: